Jakub Cejpek

Jakub Cejpek

Horská a sportovní fotografie

Představení

Jakub Cejpek se zabývá horskou a reportážní fotografií u které klade velký důraz na autentičnost. Rád se přizpůsobuje mnohdy náročným podmínkám, které mu příroda přichystá a které ovlivňují celý fotografický proces od zevrubného plánování, přes správné načasování, až po finální cestu k danému snímku.

Nepopírá, že už jen pobyt v neobvyklé a hůře dostupné lokalitě v tu správnou dobu může být to nejpodstatnější
pro vznik působivé fotografie.

www.cejpek.com

O fotografovi

Jakubův život se točí kolem hor, které nade vše miluje. Má procestovaný kus světa, není měsíce kdy by nebyl v Alpách a vždy s sebou bere fotoaparát.

Při přednáškách rád seznamuje diváky se zajímavými kouty naší planety a jako šéfredaktor časopisu Everest inspiruje ostatní k vlastním výpravám. Lektoruje rovněž kurzy horské a sportovní fotografie aby pomohl ostatním přivézt si domů co nejlepší snímky.

V současné době již zcela přesedlal na bezzrcadlovky, které mu umožňují snazší pohyb v náročném terénu a zároveň dovolí v plné kvalitě dokumentovat prchavé okamžiky. V roce 2016 byl vybrán mezi mezinárodní ambasadory nové vlajkové lodi Fujifilmu, modelu X-T2 a nyní obdobným způsobem testoval předprodukční vzorek X-H1. Kdyby si měl vybrat jen jeden objektiv, sáhnul by bez váhání po širokoúhlém XF 10-24 mm.

Vedení workshopů

„Podle mého názoru se fotografovi daří nejlépe v tom žánru, ke kterému má nejbližší vztah a umí respektovat podmínky daného prostředí. Velkou část fotografického procesu je tak potřeba věnovat samotné přípravě – Jakou akci budu fotit? Jaké jsou klíčové momenty? Z jakých pozic budu moci komponovat snímek a jaké si vezmu vybavení? Jaké bude počasí? A především – jaké snímky si chci z akce odvést.

Na kurzech vždy stavím na fotografických základech, ale velkou pozornost věnuji kompozici a celkovému fotografickému příběhu. Rád poodhalím i mé osobní zkušenosti v oblasti výběru a úprav fotografií a následného publikován.“