Radek Kalhous

Radek Kalhous

dokument, portrét, krajina

Představení

Profesí fotoreportér největšího českého deníku. Osobní tvorba jde napříč všemi kategoriemi od sociálního dokumentu až po krajinu.

O fotografovi

Fotografovat začal jako kluk. Veškerý čas trávil na ulici s foťákem nebo ve fotokomoře, v obou případech hnaný touhou udělat fotku, která obstojí v čase. Ani dvacet let fotografování pro největší český deník tuto touhu neoslabilo a neproměnilo ji v rutinu.

Stále se snaží do svých fotek dosat něco navíc, ať jde o syrové jednoduché portréty, subjektivně vnímanou krajinu nebo sociální dokument. Jako kdyby si vybíral fotografický jazyk, který nejlépe popíše co chce zrovna vyprávět.  Všechna jeho ocenění v soutěži Czech Press Photo proto získal v různých kategoriích od sportu, přes portrét až po životní prostředí. Kalhousovy fotografie pracují s obyčejností a autor se snaží svým pohledem udělat z nich  věci neobyčejné. Fotografie popílkoviště uhelné elektrárny tak spíš vypadá jako Grand Canyon a pohled hladového tygra v liberecké zoo více jako pohled plný touhy po svobodě.

Velká část jeho tvorby je protkaná zájmem o člověka. Několik let fotografoval cestu ke klidu a smíření umírajících lidí v místním hospicu  Svět dětí ukázal na fotografiích vlastního syna ukrytého ve virtuálním světě s mobilem v ruce.  Všechny tyto soubory pravidelně publikuje v časopisech zaměřených na fotografii. Sérii fotek českých otužilců plných vitality a dobré nálady otiskl v rozsáhlé fotoeseji americký Time Magazine a jeho práce je vystavovaná v mnoha evropských galeriích.