Novinky
15. 4. 2019

Jakub Cejpek: Můj pohled na Fujifilm X-H1

Kategorie: X series.

Obecně se raději držím zásady mít nízké očekávání a být následně mile překvapen. To byl přesně případ, když jsem se poprvé dozvěděl o novém modelu X-H1. Navázat na úspěch X-T2, který mi tak přirostl k srdci, jsem považoval za nelehký, až nemožný úkol. Jak jen jsem se mýlil!

foto a text: Jakub Cejpek

Vše co umí X-T2 a velký přídavek k tomu

Fujifilm X-H1 rozhodně není jen marketingovou výplní v modelové řadě japonského výrobce. Ani nástupcem dříve vydaných fotoaparátů. Jedná o zcela novou modelovou řadu. Pokud bych měl shrnout zásadní inovace do dvou bodů tak jsou to: optická stabilizace v těle a velké zacílení na video. Kompletní technické parametry nemá smysl vypisovat a tak si dovolím zaměřit se na vlastnosti, které mě osobně zaujaly během tříměsíčního testování. Přirozeně se nevyhnu porovnávání s X-T2, protože k sobě mají tyto modely nejblíže. A to je dobře. X-H1 je obrněna odolným tělem, kterému nevadí déšť, sníh, třeskutý mráz ani hrubé zacházení. Vydrží pravděpodobně drsnější podmínky než vy sami – ale jako návod to prosím neberte. Markantní rozdíl v designu najdete na levé části fotoaparátu, kde najdete dědictví po středoformátovém GFX v podobě většího gripu a horního LCD panelu. Tím X-H1 poněkud ztrácí na extrémní kompaktnosti, na kterou jsme u Fujifilmu zvyklí, ale ergonomie tím získala velké body navíc a na své  si poprvé přijdou i skalní zastánci zrcadlovek. Především práce s masivnějšími a teleobjektivy je s X-H1 výrazně příjemnější a já si nemohu vynachválit, že dokážu dokážu s fotoaparátem relativně pohodlně pracovat i když mě mráz donutí obléknout palčáky. Stavový displej si můžete plně přizpůsobit k obrazu svému, a to zvlášť pro režim foto, tak video. Nepřijdete tak ani o standardní ukazatel korekce expozice. Daní za výše zmíněné je drobný nárůst velikosti ve všech směrech a nějaké ty gramy navíc (673 g vs. 507 g), ale i tak se mi X-H1 s objektivem 10-24 mm vejde do stejné pistolové brašny a váhově vyhrává na plné čáře nad zrcadlovkou stejné kategorie.

Stabilizace na všech frontách

Podívejme se nyní na to, co na první pohled zůstává ukryto vašemu zraku. Drobné vylepšení najdete u digitálního hledáčku, který má vyšší rozlišení (3,69 mil. pixelů vs. 2,36 mil.) a rychleji reagující oční senzor. Zadní LCD displej má stejnou vyklápěcí konstrukci jako X-T2, ale je nově dotykový. Ten jsem zprvu okamžitě odsoudil (viz zmínka o rukavicích výše), ale následně jsem musel uznat, že pro automatické přeostřování u videa a tiché focení je to skvělá a užitečná pomůcka. Už po krátkém focení s X-H1 jsem si říkal, že je u něj ostření výrazně přesnější a svižnější, což jsem nejdříve přikládal momentální konstelaci, ale tato zkušenost se mi v průběhu testování plně potvrdila. X-H1 sice používá stejný snímač X-Trans (24 Mpx.), ale fázový autofokus doznal značného vylepšení – takže můj dojem nebyl jen planý poplach a placebo efekt. Největší novinkou je nicméně pětisosá stabilizace v těle X-H1. Ta pomůže zachránit situaci, když máte nervózně rozklepané ruce při focení krásné modelky v přítmí dámského budoáru, nebo se vás marně snaží dohnat dech při výstupu na čtyřtisícový vrchol. Kromě fotografie nabízí stabilizace pomocnou ruku i při videu. Díky ní jsem mohl například natáčet i s 80mm objektivem bez použití stativu.

Nová dimenze videa

Tím se pomalu dostáváme k poslední, ale zároveň snad nejdůležitější kapitole. Fujifilm se u X-H1 poprvé seriózně zaměřil na natáčení videa a výsledek tomu odpovídá. Poprvé tak můžete zaznamenávat do formátu f-log, vyzkoušet nový profil Eterna a dynamický rozsah až DR400%. To vše ve 4K a datovém toku 200 Mbps. Výsledný dynamický rozsah je famózní, kvalita jakbysmet! Rozsáhlé vnitřní menu vám umožní nastavit celou řadu nových parametrů. Například nastavení rychlosti a citlivosti průběžného přeostřování,  v kombinaci s nízkou hloubkou ostrosti, otevře vaší videotvorbě zcela nové obzory. Sportovním dokumentaristům se naopak může hodit vysokorychlostní fullHD režim, který zachytí 120 snímků za vteřinu. Zůstává samozřejmě zachován i integrovaný intervalometr umožňující vytváření časosběrných záběrů (timelapse).

Odolný dříč, který vás nenechá ve štychu

Byť bych nerad zabředl do frází a klišé, je zcela na místě říct, že X-H1 přináší nový a svěží vítr do portfolia Fujifilmu.  Nově cílí především na filmaře, ale díky optické stabilizaci v těle zaujme i skalní fotografy, kteří tak získají velkou výhodu při fotografování teleobjektivy a v případě horších světelných podmínek. Na své si přijdou i ti, kteří se jako já, více či mně úspěšně, snaží zvládat oboje. Kromě sentimentu mi tak nezbývá žádný racionální argument, proč této novince neudělat místo v mé fotobrašně místo mé oblíbené X-T2.

Podívejte se na ukázková videa:

  • Tříminutový sestřih z tříměsíčního testování v horách. Ve videu se snažím sdělit nejen dojmy z nového modelu X-H1, ale i vysvětlit i specifika fotografování a filmování v horském prostředí: youtu.be/UC_oghVF3Dg
  • Časosběry (timelapse) z X-H1. Samostatné krátké video ilustrující možnosti, které nabízí zabudovaný intervalometr: youtu.be/OSCmViWalFY

Fotografie 

Odkaz ke stažení hires snímků: https://drive.google.com/open?id=1FtwBHnFUod6-xW_LOUU0nYFkEEuthnOw

 

 

Jakub Cejpek

www.cejpek.com

Jakubův život se točí kolem hor, které nade vše miluje. Má procestovaný kus světa, není měsíce kdy by nebyl v Alpách a vždy s sebou bere fotoaparát. Při přednáškách rád seznamuje diváky se zajímavými kouty naší planety a jako šéfredaktor časopisu Everest inspiruje ostatní k vlastním výpravám. V současné době již zcela přesedlal na bezzrcadlovky, které mu umožňují snazší pohyb v náročném terénu a zároveň dovolí v plné kvalitě dokumentovat prchavé okamžiky.

V roce 2016 byl vybrán mezi mezinárodní ambasadory nové vlajkové lodi Fujifilmu, modelu X-T2 a nyní obdobným způsobem testoval předprodukční vzorek X-H1. Kdyby si měl vybrat jen jeden objektiv, sáhnul by bez váhání po širokoúhlém XF 10-24 mm.

Další novinky