Novinky
27. 1. 2020

FUJINON XC 35mm f/2 – nifty-fifty

Kategorie: X series.

FUJIFILM představil minulý týden dalšího zástupce oblíbených 35mm objektivů FUJINON – XC35mmF2. Jedná se o nejlevnější z trojice 35mm objektivů FUJINON, ale zároveň i o aktuálně nejlevnější objektiv pro fotoaparáty FUJIFILM X-Series. Jaká je nová nifty-fifty od Fujifilmu, pro koho je vlastně určená a jak si stojí v porovnání s ostatními 35mm objektivy?

U XC35mmF2 najdete opticky stejné specifikace jako u jeho dražšího „sourozence“ XF35mmF2 R WR – objektiv má světelnost F2, skládá se z 9 členů, včetně 2 asférických, v 6 supinách a disponuje vícevrstvým povlakem čočky HT-EBC s vysokou propustností světla. Minimální zaostřovací vzdálenost obou objektivů je také totožná – 35 cm.

Objektiv je velmi ostrý už od „plné díry“. Při zaclonění na f/4 už dosahuje objektiv fantasticky ostrých fotek. Ostření je u XF35mmF2 řešeno krokovým motorem, díky kterému objektiv ostří velmi rychle.

XC35mmF2 váží pouhých 130 g, což z něj dělá jeden z nejlehčích objektivů pro fotoaparáty FUJIFILM X-Series.

Když mínusy jsou spíše vlastnosti objektivu

Za mínusy nového XC35mmF2 můžeme brát jeho plastové tělo (včetně plastového bajonetu), absenci clonového kroužku (R) nebo jeho ne-odolnost proti vodě a prachu (WR). Faktem ale je, že toto jsou opravdu spíše vlastnosti objektivů levnější řady XC. To vše je ale vyváženo velmi příznivou cenou objektivu, která bude nižší než 5 tisíc Kč.

Sofiina volba

Aktuálně máte u Fujifilmu možnost volby ze tří 35mm objektivů:

  • FUJINON XF35mm f/1,4 R
  • FUJINON XF35mm f/2 R WR
  • FUJINON XC35mm f/2

Na výběr tak máte mezi vysokou světelností XF35mm f/1,4 R, univerzálností a utěsněním proti vodě a prachu XF35mm F2 R WR a velmi příznivé ceně při zachování výborných optických vlastností XF35mm f/2.

Pro koho je určený?

Nový XF35mmF2 ocení každý, kdo hledá levný, ale přitom opticky skvělý objektiv s podporou automatického zaostřování. Zároveň je skvělým doplňkem k některému z kitových objektivů, který jste koupili s vaším fotoaparátem FUJIFILM. Další možností je, že jednoduše nechcete do své foto výbavy investovat příliš peněz, neoceníte odolnost proti vodě a prachu a hledáte prostě jen objektiv se skvělý poměrem cena-výkon.

„Pevná padesátka“ je objektiv, díky kterému dosáhnete fotografií se zajímavou hloubkou ostrosti a posunete tak své focení na další level.

Cena a dostupnost

Objektiv zakoupíte od konce února 2020 za doporučenou MOC 4 990 Kč. Předobjednat si ho můžete např. na Fujifoto.cz.

 

 

Další novinky