Novinky
25. 6. 2019

Jakub Cejpek: Fujifilm X-T30 – foťák k oltáři i do prašanu

Kategorie: X series.

Nejnovější přírůstek APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu se drží při zemi. Ale jen co se rozměrů a hmotnosti týká! Oproti předchůdcům zase o notný kus dospěl, přináší více možností a hlavně větší radost z focení. Pokud zvažujete, jestli naskočit do rozjetého burácejícího vlaku jménem Fujifilm, tento model pro vás může být tou pravou vstupenkou. Mé dvouměsíční zkušenosti shrnu tradičně stručně a subjektivně.


Přiznám se hned na úvod, že v hodnocení X-T30 nebudu úplně spravedlivý. Holt jsem notně ovlivněný tím, že poslední 3 roky fotím a točím na X-T2 a X-H1. Ale svět je zkrátka nemilosrdný. I když možná zazní nemálo výhrad, je třeba uznat, že i z tohoto neférového konkurenčního boje vyšel nejnovější mrňous se ctí. A dědečkovi X-T10, kterého jsem testoval před 4 lety, utekl mílovými kroky.

Malý foťák do velké kapsy

Takže si to odbudeme hned a pustíme se do kritiky a porovnávání:

– Konstrukce těla není tak robustní a nevydrží tak hrubé zacházení a válení v loužích. Na druhou stranu bez újmy zvládnul fungování ve skalních vertikálách i v zimních horách (http://www.cejpek.com/2019/06/haslerem-na-aletschhorn/).
– Horní kruhové voliče nemají u X-T30 aretaci. Je třeba si to víc hlídat.
– Ergonomie foťáku je hlavně ve větších rukách s velkým objektivem méně pohodlná. Nejlépe si rozumí s menšími skly jako je 18-55/2.8-4, 23/2, 35/2, 50/2 apod.
– Osobně jsem si nezvykl na absenci křížového voliče na zadní straně. Joystick je naopak chvályhodný přírůstek, i když jsem musel palcem chvílemi šátrat. Má trochu jiné umístění než jsem zvyklý.
– Foťák má slot jen na jednu SD kartu. Pro zálohy nebo video je to méně přívětivé, ale je pravda, že jsem na jednu kartu fungoval dlouhé roky zcela bez problémů.

Tak to máme za sebou. Mé osobní výhrady totiž směřují hlavně k ergonomii a ovládání, z ostatních věcí jsem u X-T30 nadšený:

+ X-T30 je prcek. Tělo je dokonce menší než X100F. Dost to pak samozřejmě může zazdít objektiv, ale to už je benefit možnosti volby, nikoliv nevýhoda.
+ Váží i s baterkou 383 g, což je méně než jedna plechovka piva. Můžete díky tomu s sebou vzít kopici jiných zbytečností. Třeba pivo.
+ Po několikáté se musím opakovat s chválením výklopného displeje. Kdo se někdy válel s 20kilovým batohem po zemi, ví, o čem mluvím. Zadnímu LCD tradičně sekunduje digitální hledáček s vysokým rozlišením. Na průhledový SLR hledáček jsem si teď vzpomněl po 3 letech a nostalgie se stále nedostavuje.

Střeva z X-T3, cena o třetinu nižší

Uvnitř najdete stejný senzor X-Trans IV s 26 megapixely, čip i procesor jako X-T3. Přitom za X-T30 zaplatíte jen dvě třetiny ceny. Díky fázové detekci ostří fofrem a správně. O tom by si mohla X-T10 jen zdát. Jako bonus dostanete ještě vestavěný blesk a zcela automatický režim. Obojí buď oceníte, nebo se nad tím pousmějete.

Video jak víno: 4K video, F-log a 120 fps

Poslední dobou Fujifilm dost zapracoval na videu a X-T30 není výjimkou. Nastavení videa umožní téměř vše, na co jsme zvyklí z X-H1 a X-T3. Můžete točit do 4K i vysokou frekvencí snímků do fullHD. Nastavíte si podle chuti možnosti ostření a přeostřování a kromě standardních profilů můžete ukládat i do nízkokontrastního F-logu. Právě video je pro mě u X-T30 milým překvapením.

Na krátké video z X-T30 s použitím zpomalených záběrů se můžete podívat tady:

X-T30 umí i focení se zabudovaným intervalometrem, díky kterému můžete snadno experimentovat s časosběry:

Kdy po něm sáhnout?

Výběr v rámci Fujifilmu je jednoduchý. Je-li pro vás zásadní co nejmenší velikost a zároveň chcete foťák s výměnnými objektivy, je X-T30 skvělou volbou při zachování všech kreativních možností. Pokud chcete foťák, který vydrží co nejvíc, a budete používat větší objektivy, sáhněte po X-T3 a když chcete navíc stabilizaci čipu, koukněte na X-H1. Kdybych si kupoval svou první bezzrcadlovku a chtěl ušetřit nějakou tu korunu, sáhnul bych po X-T30. A tu ušetřenou korunu bych vrazil obratem do kvalitního skla!

Autorem článku je…

Jakub Cejpek

Fotograf a horský průvodce, horolezec a dobrodruh tělem i duší. Má rád veškerý vertikální pohyb – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek. V roce 2014 byl zařazen mezi Fujifilm x-photographers a je ambasadorem modelů X-T2 a X-H1. Kdyby si měl vybrat jen jeden objektiv, sáhnul by bez váhání po širokoúhlém XF 10-24 mm.

Osobní blog: www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

 

 

Další novinky