Novinky
4. 2. 2020

Oto Sládek: X100V

Kategorie: Co je nového a X series.

           Mám takovou trochu kliku. Díky tomu, že jsem FUJIFILM Ambassador, tak se mi dostala do ruky nová X100V. Upřímně jsem se na ní těšil od chvíle, kdy jsem zkoušel X-Pro3 a přes nepokryté nadšení našel jednu drobnost, která mi pro práci typu Point-and-shot (což občas používám) vadila. Ano, je to ten obdivovaný i zatracovaný LCD displej. Ocitám se občas v situaci, kdy nemám možnost displej rychle vyklopit a hledáček použít nemůžu.

           X100V tedy slibovala pokračovat v tom všem, co miluju na své X100F. A nezklamala mě. Ale postupně…

Základní údaje

           X100V je kompaktní profesionální fotoaparát s výklopným, dotykovým LCD displejem, skvělou ergonomií a ultimativním obrazovým výkonem. Disponuje kovovým tělem,  odolným proti povětrnostním vlivům vč. deště atd. Snímacím čipem je APS-C X-Trans 26,1 MPix senzor další generace, který spolu s vylepšeným objektivem poskytuje skvělé světelné a ostré snímky, ještě lepší úrovně než řada jeho předchůdců. Design přístroje vychází z příjemné varianty retro stylu, která byla ergonomicky dále vylepšena. Kompaktnost pak umožňuje pohotové používání i diskrétnější práci např. při street fotografii.

Design

Základní design je téměř shodný s předchůdcem. Je to logické, přepracovávat nějak radikálně design, který se stal za předchozí 4 generace téměř ikonický by se rovnalo marketingové sebevraždě. Po bližším zkoumání jsem nicméně začal víc a víc oceňovat téměř nenápadnou, ale velmi pečlivou práci designérů, kteří posuny některých prvků o milimetry ještě vylepšili ergonomicky vynikající tvarování. Jednou z těchto drobných změn je třeba lehké přepracování gripu, kdy je nyní vhodnější pro větší ruce a také jeho tvar je lepší pro úchop (vystupuje více dopředu a je velmi příjemně vylepšená křivka přechodu gripu s tělem).

Barvy

           V době psaní této recenze mám k dispozici pouze předsériový kus, který je celý černý, což je shodou okolností barva, kterou mám nejradši kvůli její nenápadnosti. Bude k dispozici ale i tradiční stříbrná verze. O případných dalších barevných variantách, jako například u X-Pro3 nemám v tuto chvíli žádnou informaci.

Přední strana

           Z pohledu ergonomie zůstala přední/čelní strana zcela nezměněná (s výjimkou většího gripu). Designově nicméně k nějakým drobným změnám došlo, například blesk je několik milimetrů více vyosený a má jiný rozměr. I rozměry další části byly přizpůsobeny vyšší horní části s hladkým povrchem. Spodní část těla je pokryta nezměněným protiskluzovým povrchem připomínajícím kůži.

Horní strana

Ergonomicky zůstala horní strana téměř zcela nezměněná, pouze byl zvětšen průměr voliče času/ISO, což je dobře.   Uvnitř tohoto voliče ale k drobné změně došlo s ohledem na rozšíření ISO směrem dolů atd.

Naopak průměr voliče kompenzace EV zůstal nezměněn – tady bych uvítal nějakou formu aretace, ale holt přežijeme dále i bez ní :).

           Ale přeci jen k určité změně došlo. Všiml jsem si ji až po chvilce zkoumání horní strany těla, a tou drobnou změnou je o několik milimetrů posunuté umístění zapínacího voliče se spouští. Tahle nenápadná změna spolu s vylepšenou křivkou uchycení gripu má totiž za následek snížení počtu náhodných zapnutí tím, že zavadíte o spínací člen. Skvělé.

Spodní strana

           Spodní strana je prakticky shodná s předchozí verzí X100F. Shodné je i umístění baterie a slot pro SD kartu. Na rozdíl od vyšších modelů je slot pouze jeden, ale mně osobně to nevadí a dává to smysl i z pohledu výrobce a produktové řady. Kdo chce dva sloty, sáhne po X-Pro3.

Boční strana

           Na pravé boční straně po odklopení krytky došlo k jediné změně a tou je nahrazení Micro USB za USB-C, což je dobrá zpráva, protože sám jsem například Micro USB kabel vozil právě a pouze jen kvůli předchozí X100F.

Zadní strana

           … a z dáli je slyšet labutí píseň D-Padu … ano D-Pad už není použit. Jako technik samozřejmě rozumím myšlenkové úvaze, která k tomu vedla, ale jako uživateli mi bude asi chybět. Ony jsou totiž situace, kdy je zkrátka vhodnější než jog dial, který ho nahrazuje (zůstává). Pokud jedete venkovem Blízkého východu, hlavou mlátíte o strop auta, nebo se vám třesou prsty zimou na Čukotce, je zkrátka D-Pad lepší… ale ano ano, většina uživatelů v takových situacích zkrátka často nebývá. Po delší úvaze a zkoumání zadní strany mi pak došel ještě jeden argument proč byl D-Pad odstraněn. S ohledem na implementaci vyklápěcího displeje a rozšíření této části by se zkrátka vedle tlačítek již nevešel. To také souvisí s ještě jednou drobnou příjemnou změnou a tou je vytvoření náznaku gripu na zadní straně, který u předchozí verze nebyl. Na zadní straně došlo ještě k jedné změně dvou tlačítek, a to ve  velikosti – zmenšení a umístění Q tlačítka, kdy jeho umístění na zadní grip zabraňuje náhodnému stisknutí, což byl často reportovaný stesk například u X-T30. Další změnou je nahrazení tlačítka VIEW-MODE za tlačítko DRIVE-DELETE. Změnila se i poloha dalších tlačítek – jejich počet a rozložení je nyní shodný s X-Pro3.

            Nyní se dostáváme k výklopnému displeji, což je novinka oproti X100F. Mechanismus vyklápění je velmi podobný nebo téměř shodný s mechanismem použitým X-T30 nebo X-T20 pouze s tím, že provedení je subtilnější, což by ale na celkovou odolnost nemělo mít vliv. Co mě v tomto případě velmi mile překvapilo bylo, že displej nijak nevystupuje nad úroveň zadní strany těla jako tomu je u X-T30. Je tak skoro neznatelné, že displej je výklopný, což je super (z toho jsem měl sám trochu obavu). Další novinkou v tomto případě je ještě to, že je displej dotykový, to je trend a je dobře, že ho výrobce respektuje, i když mě samotného dotykové displeje na zadních stranách příliš nechytly (je to dané hlavně specifičností toho, jak foťák používám sám). Každopádně lze volit ostřící bod, procházet jednotlivé snímky, zoomovat  pomocí multi touch a podobně.

            Posledním ergonomickým členem na zadní straně je očnice a optická část hledáčku (hledáček byl mimochodem přepracován a jeho vnější část je z myslím lepšího materiálu – měkčí plast, než byla pryžová varianta u X100F). Dále tady došlo k rozšíření možností dioptrické kompenzace, a i vlastní optický hledáček má na první pohled lepší parametry, takže pro toho, kdo preferuje optický hledáček, nebo jeho hybridní formu, je to určitě dobrá zpráva. A o hledáčku ještě dále v textu.

            Celkově lze o designu nové verze prohlásit, že se nejedná o žádnou tvarovou revoluci, ale o jemnou, a musím říct velmi promyšlenou evoluci z pohledu ergonomie. Jediným ergonomickým drobným otazníkem do budoucnosti je pro mě aretace voliče kompenzace EV a vhodnost nahrazení D-Padu jog dialem.

Obrazový senzor

            Obrazový senzor je 26.1MP snímač APS-C X-Trans BSI CMOS 4. Je shodný s verzí pro X-Pro3, X-T3 a X-T30, a to není vůbec špatně. Jak jsem totiž psal ve své recenzi X-T30, i přes malý nárůst počtu MP obrazová kvalita subjektivně vzrostla, což oceňuji, protože neustále ořezávám na své oblíbené čtverce. To co ale výrobce inovuje víc, a je to dobře, je procesor (X-Processor 4) pro zpracování, a jeho firmware. Zářným příkladem je vyladění a doplnění mezi uvedením X-T3 a X-Pro3. Očekával jsem tedy parametry X-Pro3 v těle X100 a nejsem rozhodně zklamán. Kombinace obrazového senzoru, skvělého objektivu a procesoru pro zpracování obrazu poskytuje z mého pohledu ultimativní obrazové výsledky pro danou kategorii přístroje. V době psaní recenze nemám k dispozici oficiální měření dynamického rozsahu a dalších parametrů, nicméně můžeme předpokládat podobnost s parametry X-Pro3.

Objektiv

            Základní papírové parametry objektivu se formálně moc neměnily, stejná ohnisková vzdálenost (23mm – tedy přepočítaných 35mm), stejná minimální i maximální clona (F2 .. F16). Při podrobnějším popisu ale zjistíme, že přibyl jeden asférický člen. Asférické členy jsou obvykle použité, pokud chceme odstranit různé druhy aberace, např sférickou, která nám působí zkreslení na okraji snímku. To, že se konstrukce objektivu změnila je dobře vidět, pokud se na objektiv podíváme čelně. Je vidět, že konstrukce kruhové, 9ti lamelové clony zůstala stejná, ale má větší průměr, takže k nějakým dalším optickým optimalizacím také došlo.

            Důležitou drobností je, že se nezměnily žádné vnější rozměry, takže lze použít oblíbené krytky (sám mám jednu hliníkovou, která mi už mnohokrát X100F zachránila), stejné rozměry filtru … a také konvertory (TCL-X100 II, WCL-X100 II) na přepočítaných 50mm a 28mm.

            Ještě jedna poznámka, objektiv ani čip nemají stabilizaci. Pro focení s tímto kratším ohniskem to žádné omezení není, ale určitě by to vylepšilo natáčení videa. Přístroj ale není určen primárně pro natáčení jako X-H1 nebo X-T4. Výrobce tady přistupuje na drobný kompromis, který je ale vyvážen malými rozměry těl přístrojů jako je X100V.

Obr. 1: X100F, 1/250s, f2, ISO 12800

Obr. 2: X100V, 1/250s, f2, ISO 12800

Předchozí dva snímky jsem původně pořizoval pro dokumentaci bokehu u nového přístroje a jeho předchůdce. Nakonec ale myslím, že dobře dokumentují kvalitativní skok, který mezi generacemi nastal v oblasti obrazu a jeho zpracování při vyšším ISO. Zároveň je jasné, že nový objektiv je zkrátka ještě o kus lepší, než v předchozí generaci.

Hledáček

            EVF hledáček u X100 byl jeden z kruciálních momentů, který mě kdysi k X100S přivedl, takže papírové zlepšení z 2.36 na 3.69 MP slibovalo slušný kvalitativní posun, na který jsem se těšil. A dočkal jsem se. Rozlišení je opravdu skok z pohledu obrazové kvality. O drobná 2 procenta narostlo i pokrytí, ale mám za to, že to běžný uživatel ani nepozná. Zůstává nicméně možnost přepínat režimy na hybridní i optický. Pro mě osobně ale nárůst kvality obrazu EVF (už u X100F) znamená, že jiný režim používám málokdy. Ještě pár slov k optickému hledáčku. O několik parametrů narostl počet zobrazovaných informací a hledáček je celkově optický lepší (úhlopříčka optické části vpředu je o několik mm větší, takže se jen potvrzuje, že došlo k redesignu téhle části) subjektivně se mi zdá, že má větší světelnost, zkreslení se zdá velmi podobné a pro většinu uživatelů zcela nepodstatně malé.

Baterie

            Výrobce uvádí větší výdrž (350/420 snímků elektronický/optický hledáček) baterie (je stejná jako pro X100F, X-T30 atd. tedy NP-W126S), kterou můžeme připsat optimalizaci spotřeby senzoru i procesoru pro zpracování obrazu. Je to takový trochu evergreen … stížnosti na spotřebu u stávajících modelů, ale já sám s tím nemívám problém, protože zkrátka tělo průběžně vypínám a s ohledem na rychlost startu pak žádný problém nemám. Rychlost spuštění se zdá prakticky stejná jako u předchozího modelu, ale pozor, mám předprodukční kus, a právě v tomto parametru předpokládám, že dojde ještě ke zlepšení s vylaďováním firmwaru.

            A druhý den po napsání předchozích řádků mi to nedalo, a udělal jsem malý experiment s výdrží. Dal jsem do X100V baterii z X100F, která byla nabitá, ale dost toho pamatuje, prázdnou SD kartu, nastavil ukládání v nejvyšší kvalitě + RAW a průběžně mačkal sekvenční snímání, LCD displej byl většinou zapnutý. Nakonec mě to přestalo bavit, ale výsledek byl i tak nakonec 919 snímků s baterií stále nabitou na 3/5 kapacity! Nejsem sice expert na metodiku stanovování výdrže baterie, ale zdá se mi, že reálná výdrž je zkrátka mnohem větší než uváděná.

Simulace filmů

            Zde můžeme udělat porovnání s X-Pro3. X100F disponuje úplně stejnou škálou nastavování simulace filmu jako X-Pro3, což znamená, že jsou k dispozici následující simulace:

PROVIA/STANDARD, VELVIA/VIVID, ASTIA/SOFT, CLASSIC CHROME, PRO Neg. Hi, PRO NEg. Strd., CLASSIC Neg., ETERNA/CINEMA, ACROS, MONOCHROME, SEPIA. Zajímavou možností je Classic negative, ale pro mě zůstává číslem 1 stále Velvia J.

Zajímavou možností je pak samozřejmě možnost si nastavit uživatelsky některé tlačítko nebo jiný ovládací prvek na změnu simulace filmu nebo použít bracketing simulace filmu. Obě možnosti mimochodem umožňoval i X100F, ale díky rozšíření o dvě nové simulace filmu je to možná ještě zajímavější.

Obr. 3: Ukázka bracketingu … Velvia, Classic negative, BW

Filtry

            Kromě simulací filmů existuje již z předchozích verzí možnost aplikovat filtr, která byla ale výrazně rozšířena, takže v Adv. položce přibyl Rozšířený filtr s možností aplikovat filtry od starých snímků až po filtraci jedné barvy, která je zachována a ostatní převedeny na BW. Pokud chce někdo ponechat červené detaily v BW snímku, je to mnohem snazší možnost než postprocess.

Menu – rozdíly oproti X100F

            Zde musím opět na začátku upozornit, že mám k dispozici pouze předprodukční verzi, takže obsah menu i některé funkcionality se mohou drobně změnit. Zkusím se proto soustředit pouze na změny, které oproti verzi X100F nastaly.

I.Q.

            Přibyly položky pro nové simulace filmů a pro nastavenou simulaci Monochrom pak doladění parametrů převodu na BW … jakkoli sám nefotím primárně BW, ale pouze občas do BW převádím, tak např. pro některé typy fotografů, kteří pracují striktně BW se mi to jeví jako naprosto skvělá funkcionalita.

Dále přibyla položka Barevný chromatický efekt, která zvětšuje saturaci pro červenou, žlutou a zelenou.

A položka pro tutéž funkcionalitu pro modrou. Efekty lze nastavit pro oba případy na vypnuto, nebo ve dvou dalších úrovních.

Další položkou převzatou z X-Pro3 je Tónová křivka,

která umožňuje např. změkčit stíny, zatlačit na kontrast apod. Pokud někdo pracuje s křivkami např. v Zoneru, nebo kdekoliv jinde a má standardní postup práce, tak mu to rozhodně bude šetřit čas.

AF-MF

            Změnil se počet zaostřovacích bodů z

91 (7×13)

325 (13×25)

Na

117 (9×13)

425 (17×25)

            Dále u režimu ostření přibyla další volba zaostřovací oblasti (Vše)

            Dále Vlastní nastavení pro kontinuální ostření

            Drobná poznámka k ostření. Zkoušel jsem porovnávat výkonost ostření na protijedoucím vlaku o rychlosti cca 100 km/h  a subjektivně se mi zdálo, že nový přístroj ostří minimálně o třetinu rychleji, než starší X100F.

               Přibyla možnost Režimu hledáčku sport. ( obdoba u X-Pro3 )

            Dále Intervalové Snímání s časovým vyhlazováním expozice.

            Položky pro nastavování Bracketingu AE a pro filmové simulace – tady si lze navolit 3 simulace filmu pro bracketing.

            Další vychytávkou pak je nastavení zaostření při bracketingu. To je skvělé třeba tehdy, když máte nastavený bracketing a zároveň fotíte pohybující se objekt, který díky rozdílné cloně „trefíte“ z pohledu bracketingu pokaždé logicky jinak. To lze použít kreativně (tak to dělám já – a občas jeden z těch snímků vyjde zajímavě), nebo to naopak nechcete a potřebujete vše ostré … a proto, tahle možnost chyběla.

            Dále je nová položka Ovládání vícenásobné expozice, která umožňuje zajímavá kouzla s multiexpozicí.

Video

               Zato tady je změn opravdu Hodně. Z pohledu funkcionality jde v tomto případě o kvalitativní SKOK dopředu. Musím říct, že nové video schopnosti X100V by vydaly na samostatnou recenzi. Každopádně už jen položky simulace filmu a tónové křivky pro video jsou pro tento přístroj skokem oproti generaci předchozí. Následně uvádím pár screenshotů pro představu.

Po zběžném porovnání s X-Pro3 jsem dokonce zjistil, že X100V v tomto směru nabízí ještě větší variabilitu nastavení než X-Pro3. Ale berme v potaz, že porovnávám předprodukční verzi X100V s oficiální dokumentací X-Pro3 k datu recenze.

Nastavení

            U nastavení obrazovky došlo k rozšíření možností o celou stránku dalších parametrů.

To samé v případě nastavení tlačítek.

U řízení spotřeby je nově možnost volby výkonu EVF. U ukládání dat pak lze nově volit i složku pro ukládání … to mi přijde skvělé protože tahle drobnost šetří čas při postprocesu.

U nastavení připojení pak přibyly další možnosti jako nastavení Bluetooth, režim připojení PC, v Obecných nastaveních pak lze nastavit i jméno přístroje atd.

 

Tabulka technických parametrů

  X100F X100V
Rozměry 74,8 x 126,8 x 52,4 mm 74,8 x 128,0 x 53,3 mm
Hmotnost 469 g 478 g
Typ Kompaktní Kompaktní
Rozlišení senzoru 24 MP 26,1 MP
Typ senzoru CMOS CMOS
Velikost senzoru APS-C, X-Trans (23.6 x 15.6 mm) APS-C, X-Trans (23.6 x 15.8 mm)
Formát paměťové karty Secure Digital, Secure Digital Extended Capacity, Secure Digital High Capacity SD Memory Card, SDHC Memory Card, SDXC Memory card
Typ baterie Lithium Ion, Výdrž 350 snímků EVF, 420 OVF Lithium Ion, Výdrž 270 snímků EVF, 390 OVF
Maximální ISO 200-12800, V rozšířeném režimu pak 100-25600,51200 160-12800, V rozšířeném režimu pak 80,100 – 51200
Objektiv Mk. I., 35 mm, clona 2-16, 8 členů, 1 asférický člen Mk. II., 35 mm, clona 2-16, 8 členů, 2 asférické členy
Stabilizace Žádná Žádná
Optický hledáček Zvětšení 0.5x, pokrytí 92% Zvětšení 0.5x, pokrytí 95%
Elektronický hledáček LCD, 2,36K bodů, pokrytí 100% OLED, 3,69K bodů, pokrytí 100%
LCD displej 3“, 1040000 bodů, pevný 3“, 1440000 bodům výklopný , 2 stupně volnosti
Dotyková obrazovka Ne Ano
Typ hledáčku Hybridní Hybridní
D-Pad Ano Ne
Video Full HD / 60 4K / 30, Full HD / 120
Bluetooth Ne Ano
HDR mód Ne Ano (Auto, 200%, 400%, 800%, PLUS)

Závěrem

            Fujifilm X100V nejsou takříkajíc housle pro každého houslistu. Jedná se o špičkový kompaktní přístroj se skvělou optikou a celkově vynikajícím obrazovým výstupem nově i v oblasti videa. Konstrukce je skutečně bytelná, kovová a odkazuje v téhle oblasti na to nejlepší. Nový je senzor i procesor pro zpracování obrazu. Výklopný dotykový LCD a další a další prvky. Osobně ho vidím jako skvělý přístroj pro vysoce kvalitní rodinné fotky, street foto, ale i zcela vážnou práci pro někoho, pro koho není pevné ohnisko omezením, ale naopak ho vítá a ocení pozitiva s tím spojená.

            Tento text vznikal před uvedením na trh, po intenzívním dvoudenním testování, takže zdaleka nepostihuje do hloubky dostatečně vše, co bych si přál. Za ty dva dny ale marně hledám nějakou vážnou výtku, kterou bych přístroji směřoval. Je to zkrátka zatraceně povedená evoluce již tak skvělého předchůdce. Nastavení cenové hladiny v tuto chvíli neznám, ale předpokládám, že bude ± podobná jako byla při uvedení X100F.

            Docela dlouho jsem hledal ty správné pocity, které bych popsal po dvou dnech s X100V. Dlouho proto, že z pohledu ovládání se toho zas tolik nezměnilo a to, co se změnilo mi přišlo vlastně příjemně logické, takže jsem si rychle zvyknul. Co se ale zlepšilo výrazně je obrazový výkon přístroje, nejde o krok, ale o skok.

Každopádně mi nezbývá, než vyměnit X100F za X100V …

Výhody

 

 • Vylepšený, velmi ostrý, širokoúhlý objektiv s clonou f/2.
 • ND filtr v objektivu.
 • Rychlé automatické ostření
 • Vylepšený hybridní optický/elektronický hledáček
 • Multifunkční, vyklápěcí, dotykový LCD
 • Zaostřovací joystick
 • 1/4,000-sekundová závěrka s rozšířenými časy pro elektronickou závěrku až 1/32000
 • Klasické, fyzické ovládací prvky
 • Módy simulace filmu
 • Wi-Fi, Bluetooth
 • Vylepšená ergonomie
 • Mezigenerační skok pro video schopnosti

Nevýhody

 

 • Chybí stabilizace
 • Jeden slot pro SD kartu

Další novinky