Novinky
31. 5. 2019

Pavel Rybníček, Fujifilm a focení motorek

Kategorie: Co je nového a X series.

Pavla Rybníčka asi netřeba dlouze představovat. Pavel je Fujifilm VIP Photographer, který se zaměřuje především na focení portrétů, ale i od nich si občas „odksočí“ do méně obvyklých vod, třeba k focení motorek. A když fotíte motorky, jako fotíte portréty krásných žen, dá se předpokládat, že to prostě bude stát za to…

Ahoj Pavle, můžeš se nám představit?
Narodil jsem se a stále žiji v Třebíči. Mám manželku, dvě děti a hypotéku. Focením se živím od roku 2013 na plný úvazek. Před tím jsem vedl dvě pobočky obchodu zaměřené na prodej fototechniky a tisku fotek.

Kdy ses poprvé zajímal o focení jako způsob obživy?
Když se po základní škole řešilo kam na školu, náhodou jsem narazil na obor fotograf (tenkrát ještě v Polné u Jihlavy). Přišlo mi to jako zajímavá práce, která nebude nijak náročná. Bez nějakých očekávání jsem se tam přihlásil a během studia jsem zjistil, že je to vlastně docela fajn a že mi to jde vcelku samo. Byla to doba, kdy teprve začínaly digitální zrcadlovky a tenkrát jsem ještě nepřemýšlel nad tím, že bych se tím někdy živil naplno. Fotili jsme na ploché filmy, svitky nebo kinofilmy. Po dokončení fotografického studia jsem ještě pokračoval na studia Managementu a Marketingu.

Jaké fotoaparáty jsi využíval a kdy jste se rozhodl k přechodu na Fujifilm?
Když pominu filmovou Minoltu X-370 od táty, začínal jsem na Canonu (350D). Časem jsem přešel na 5D první generace, ze kterého jsem po pár letech přeskočil na Nikon D700. Ten jsem si pořídil v době, kdy jsem začínal fotit na plný úvazek. Po narození mého prvního syna jsem chtěl něco malého a výkonného na cesty. Tenkrát jsem vybral Fujifilm X-E1 se seťákem a objektivem 35mm 1,4, který je mým nejoblíbenějším sklem do dneška. X-E1 jsem časem vyměnil za X-T1 a po příchodu X-T2 už nebylo co řešit a všechno ostatní šlo z domu. Aktuálně fotím na dvě těla X-H1 a X100F.

Co fotíš nejčastěji/nejraději?
Primárně se živím focením svateb, portrétů, rodin a focením pro firmy nebo reklamní agentury. Nejraději mám různorodost. Je pro mě příjemné mít takto široký záběr, protože napadám do stereotypu. Možná se v tom všem ještě tak trochu hledám.

 

Jak ses dostal k focení motorek?
Můj kamarád si dovezl z Německa vrak Hondy CB500 z roku 1975, kterou si nechal zrenovovat a upravit od Davida Zimy z ROD Motorcycles. Fotili jsme ji u mě v ateliéru a byla to vážně pecka. Fotky měly úspěch a dostaly se do velikého množství časopisů a online magazínů po celém světě. S Davidem jsme zůstali v kontaktu a když má občas nějakou mašinu k nafocení, rád mu pomůžu. Je to totiž práce, která je za odměnu.

Jaké vybavení jsi k focení použil?
Co se týče těla, fotil a natáčel jsem na X-H1. V ateliéru a venku nejvíce využívám objektiv 35 mm 1,4. Při focení a natáčení klipu, při kterém jsem jel v kufru auta jsem nejvíce využil 16-55mm 2,8 právě kvůli možnosti rychlé změny ohniska. Dost to tam houpalo a nebyl čas přehazovat těla nebo objektivy.

Jaké programy využíváš pro zpracování fotek?
Dlouhodobě využívám Adobe Lightroom a Photoshop. K Lightroomu využívám grafický tablet nebo Loupedeck, který mi hodně urychluje a zpříjemňuje práci. Mám pár presetů, které jsem si dlouho ladil, ale pro každé focení je stejně zapotřebí je upravit podle aktuálních fotek. Pro výběr fotek nebo barevné korekce presetů z domu využívám také iPad, kam si sdílím fotky z pracovního PC.

 

Rozhovor byl v původním znění publikován v magazínu Fuji X Passion.

Další novinky