Novinky
24. 5. 2019

Představujeme FUJIFILM GFX100

Kategorie: Co je nového a GFX.
 • 102Mpx
 • 55 mm velkoformátový snímač
 • Rychlý a přesný AF
 • 100% pokrytí fázové detekce
 • 4K/30p video
 • vestavěná stabilizace obrazu

V novém GFX100 najdete nový 102Mpx back-illuminated snímač pokrytý pixely fázové detekce, který je tak prvním svého druhu mezi snímači o velikosti překračující 35mm full-frame formát. Rychlost zaostřování se blíží dvojnásobku rychlosti předchozích GFX modelů a zároveň nabízí AF sledování pohyblivých objektů i přesnější kontinuální AF. Dalším prvenstvím mezi snímači většími než 35mm full-frame je vestavěná obrazová stabilizace, která nabízí stabilizaci v pěti osách dosahující účinnosti až 5,5 EV. Ve srovnání se současnými středoformátovými modely GFX 50S a GFX 50R je zásadně vylepšená i možnost pořízení videozáznamu a GFX100 se tak stává prvním digitálním CSC fotoaparátem na světě s obrazovým snímačem této (a větší) velikosti, který nabízí záznam videa ve 4K/30p kvalitě (10bit 4:2:2).

102Mpx 55mm snímač

 • Nový snímač, speciálně vyvinutý pro tento fotoaparát, se pyšní úhlopříčkou 55 mm a přibližně 102 miliony efektivních pixelů. V kombinaci s procesorem čtvrté generace X-Processor 4 zajišťuje nejvyšší dostupnou kvalitu fotografie a jedinečnou barevnou reprodukci.
 • Celou plochu snímače pokrývá 3,76 milionů pixelů fázové detekce (přibližně 100% pokrytí), které umožňují rychlý a přesný AF, a to bez ohledu na to, kde v záběru se snímaný objekt nachází.
 • Nový back-illuminated snímač dokáže pojmout větší množství světla a současně je vylepšená hlasitost jeho provozu – závěrka je méně hlučná, snímač má větší dynamický rozsah a vyšší rychlost čtení i přes vyšší počet pixelů.

5osá optická stabilizace poprvé u fotoaparátu se snímačem o formátu větším než 35 mm

 • Obecně platí, že se vzrůstajícím počtem pixelů obrazového snímače vzrůstá i pravděpodobnost, že bude fotoaparát náchylný na otřesy. Aby otřesy nenarušovaly kvalitu obrazu, navrhl FUJIFILM speciálně pro nový snímač systém obrazové stabilizace, který umožňuje stabilizaci obrazu až do 5,5 EV.
 • Mechanismus obrazové stabilizace snímače zajišťuje, aby byl obraz odolný vůči pohybům ve všech pěti osách (yaw, up/down tilt, left/right tilt, shift a roll).
 • Celá celý systém závěrky je usazen na čtyřech pružinách, které minimalizují dopad otřesů. Tím se zásadně rozšiřuje počet situací, v nichž můžete s GFX100 fotit z ruky.

První CSC digitální fotoaparát se snímačem obrazu přesahujícím 35mm formát podporující záznam videa v kvalitě 4K30p

 • Díky kombinaci nového snímače obrazu s vysokou rychlostí čtení a vysoce výkonného X-Processoru 4 nabízí fotoaparát možnost zaznamenávat videa v 4K/30p (10bit 4:2.2 externě a 10bit 4:2:0 interně). Jedná se o světové prvenství mezi velkoformátovými CSC digitálními fotoaparáty, které jsou vybavené snímačem přesahujícím 35mm formát.
 • Pokud je zvolen standardní digitální filmový formát (17:9), GFX100 zaznamenává video částí snímače o velikosti 43,8 mm (šířka) x 23,19 mm (výška) a 49,56 mm (úhlopříčka). To je víc, než mají špičkové video kamery. Díky tomu nikdy nebylo snazší natáčet vysoce kvalitní videa s nízkou hloubkou ostrosti, širokou barevnou škálou a vysokou ISO citlivostí.
 • GFX100 využívá k rendrování videa vzorkování s datovým ekvivalentem do přibližně 50,5 megapixelů. Také podporuje vysoce výkonný H.265/HEVC kodek, F-Log s gamma křivku s širokým dynamickým rozsahem a Hybrid Log Gamma (HLG) pro snadné zaznamenávání HDR videí. GFX100 je prvním modelem v řadě fotoaparátů GFX, který disponuje simulací režimu ETERNA.

Tělo z vysoce odolné hliníkové slitiny s intergovaným vertikálním gripem je lehké a současně odolné vůči nepříznivému počasí a prachu

 • Přestože je GFX100 vybavený 1,7x větším snímačem, než je 35mm full-frame snímač, má jeho tělo stejné rozměry (šířka 156,2 mm x výška 163,6 mm x hloubka 102,9 mm; nejužší část měří 48,9 mm) i váhu (přibližně 1 400 g včetně dvou baterií, paměťové karty a EVF) jako vlajkový 35mm full-frame DSLR fotoaparát.
 • GFX100 je první mezi FUJIFILM CSC digitálními fotoaparáty, který má integrovaný vertikální grip. Provedení fotoaparátu je tenčí, fotoaparát se pohodlně drží v ruce, a to i přesto, že jsou v jeho těle dvě baterie a vestavěná obrazová stabilizace.
 • Pro zajištění co nejlepšího výkonu 102Mpx snímače obrazu je snímací jednotka fotoaparátu GFX100, složená z bajonetu objektivu, mechanizmu obrazové stabilizace a snímače obrazu, co nejlépe izolována od vnějších panelů těla. Tato dvojitá struktura zajišťuje vysokou přesnost a odolnost a současně minimalizuje možné snížení kvality obrazu způsobené nechtěnými otřesy těla.
 • Těsnění, které zajišťuje zvýšenou ochranu proti pronikání prachu a vlhkosti, je na 95 místech po celém těle fotoaparátu. Fotoaparát je tak provozuschopný i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Vylepšené fungování a informace zobrazované na displeji

 • GFX100 disponuje jedním informačním LCD displejem o velikosti 1,8“ umístěným na horní straně a druhým 2,05“ informačním displejem na zadním straně fotoaparátu. Velkým písmem zobrazují EXIF data, histogram a nastavení fotoaparátu. Na každém displeji mohou být zobrazeny různé informace (EVF, LCD displeje na zadní straně a informační LCD displej na horní straně) tak, aby byl hledáček co nejčistší a snáze se používal. Je tak zajištěna jednoznačná viditelnost informací při focení ze stativu nebo pokud je fotoaparát umístěn v pozici, v níž jsou hledáček nebo displej těžko viditelné. Uživatelům, kteří dávají přednost ovládání operací pomocí kruhových voličů, je k dispozici funkce Virtual Dial Mode, která slouží k zobrazení stupnice kruhových voličů na informačním LCD displeji horního panelu.
 • Aby se zachovalo jednoduché a intuitivní ovládání a současně se fotoaparát dobře držel v ruce, zůstal počet tlačítek a joysticků pro ovládání fotoaparátu minimální. Na levé straně fotoaparátu se nachází Drive Mode Dial pro okamžité přepínání mezi focením, natáčením a dalšími režimy expozice. Předvolbu každého režimu fotoaparátu můžete ukládat (nastavení expozice, vyvážení bílé, simulace fotografického režimu, atd.). Pokud potřebujete během jednoho focení přepínat mezi focením a natáčením, jedním stisknutím tlačítka snadno přepnete mezi vašim oblíbenými předvolbami.

EVF se 100% pokrytím a 5,76 miliony bodů a výklopný 3,2″ LCD display s 2,35 miliony body

 • GFX100 zdědil po modelu GFX50 oblíbený odnímatelný EVF systém, který lze při použití EVF Titling Adapter EVF-TL1 nastavit do různých úhlů.
 • EVF jednotka použitá u modelu GFX100 nabízí OLED displej s nejvyšším rozlišením na světě (5,76 milionů bodů). Zvětšení hledáčku je až 0.86x a skládá se z pěti optických členů, včetně asférických členů. Hledáček byl speciálně navržen pro 102Mpx snímač, který vyžaduje velmi přesné ostření.
 • EVF může být nastaven do režimu Frame Rate Priority, Resolution Priority nebo AF Speed Priority podle vlastností snímaného objektu a potřeb fotografa.
 • 3,2“ displej na zadním panelu má 2,36 mil. Bodů a naklání se do 3 směrů.

Velmi rychlá a přesný AF s fázovou detekcí, který udává nový standard pro velkoformátové fotoaparáty se snímačem přesahujícím velikost 35mm formátu

 • V rámci řady fotoaparátů GFX je GFX100 prvním modelem, který využívá AF algoritmus fázové detekce přejatý ze čtvrté generace fotoaparátů FUJIFILM X-Series (X-T3 a X-T30) a který je ceněný pro svou přesnost a rychlost. Algoritmus plně využívá všech 3,76 milionů pixelů fázové detekce, které pokrývají celý snímač, což vedlo k nastavení nového standardu v rychlosti AF a přesnosti pro 55mmLF fotoaparáty a je stejně tak výkonný v režimu Single point AF jako v režimu Zone AF nebo Wide tracking AF. Zrychlení AF je znát především při použití pevných objektivů se složitou stavbou ostřících optických členů, kdy v porovnání s konvenčním kontrastním AF systémem dochází ke zvýšení rychlosti až o 210 %.
 • GFX100 se současně pyšní dramatickým zlepšením v přesnosti detekce obličeje a očí, která je nepostradatelnou funkcí pro módní a portrétní fotografy. Funkce detekce obličeje nyní funguje při ještě větší vzdálenosti a vykazuje podstatné zlepšení při sledování profilu osoby nebo pokud se osoba neočekávaně pohybuje v záběru, zároveň zůstává zaostřeno na objekt pohybující se za překážkou.

Unikátní technologie reprodukce barev

 • Díky kombinaci nově vyvinutého obrazového snímače a X-Processoru 4 fotoaparát podporuje i 16-bit RAW režim, který vyžaduje spousta profesionálních fotografů. GFX100 také podporuje 16-bit TIFF. Velmi vysoké 100Mpx+ rozlišení, bohaté barvy a reprodukce odstínů, které nabízejí režimy filmové simulace, podstatně zvyšují pružnost fotografických dat při post produkci a současně splňují vysoké požadavky profesionálních fotografů.
 • GFX100 rovněž disponuje funkcí Smooth Skin Effect, která automaticky sjednocuje odstíny kůže. Tato funkce je často potřebná při postprodukci portrétového focení.

Další funkce a vybavení

 • GFX100 pojme dvě NP-T125 baterie, což zvyšuje počet záběrů na jedno nabití na přibližně 800 (při použití zadního LCD).
 • Fotoaparát může být napájený a nabíjený pomocí USB-C konektoru. Připojení k externí baterii, která podporuje USB Power Delivery, prodlužuje možnou dobu focení a zároveň umožňuje nabíjení obou baterií ve fotoaparátu.
 • Jedná se o první model řady GFX, který podporuje Wi-Fi ve standardu IEEE802.11ac 5GHz, což umožňuje rychlejší bezdrátový přenos obrazu.
 • Podobně jako u předchozích modelů řady GFX je GFX100 kompatibilní s Tether Shooting Plug-in PRO pro Adobe® Photoshop® Lightroom® a Capture One Pro FUJIFILM.

Datum uvedení a cena

 • Datum uvedení: konec června 2019
 • Odhadovaná DMOC: 280 000 Kč

 

Foto: Jonas Rask (www.jonasraskphotography.com)

Další novinky