Novinky
16. 7. 2019

Štěpán Černý: Moje zkušenosti s XF200mm f/2

Kategorie: X series.

XF200mm f/2 je objektiv, který bych jedním slovem nazval dělo. Pokud fotíte sport a myslíte to opravdu vážně, tak zpozorněte, protože tohle je něco pro vás.

200 mm je po přepočtu na APS-C čip něco kolem 300 mm záběru a na focení sportu je to opravdu bomba. Tedy ona je to bomba i na jiné žánry, třeba na wildlife, ale já s ním fotím převážně fotbal. O tom více méně tato recenze bude.

Objektiv je na oproti jiným Fujinon sklům celkem těžký, ale při porovnání s konkurenčními 300mm objektivy je lehčí a menší. Na tělech fotoaparátů FUJIFILM X-T2 a X-T3 působí hodně robustně.

Zpracování je na první pohled na vysoké úrovni. je bytelný, dobře se drží, má optickou stabilizaci, přepínání minimální zaostřovací vzdálenosti a tlačítka možná pro různá přednastavení. Je to jediný bílý objektiv od Fujifilmu a po mé zkušenosti mohu říct, že by obstál v testu s konkurenčními profesionálními objektivy. Clonový kroužek jde otáčet tak akorát a je velmi dobře umístěný. WR zpracování objektivu mi umožňuje fotit i za mírného deště, což se při fotbale stává velmi často. Fotím sice s pláštěnkou na objektivu, ale takto mám jistotu, že je vybavení v bezpečí.

Při focení sportu stabilizaci vypínám tak, aby objektiv rychleji ostřil. Zapínám ji pouze, pokud fotím scénu bez pohybu a potřebuji o něco pomalejší čas. Například stojící trenér, chuligání na tribuně, nebo hráči stojící při hymně.

Díky cloně f/2 má objektiv krásný bokeh. Já s ním fotbal fotím na plnou díru a na f/2 jsou fotky focené v rychlosti na AF-C hezky ostré jen s minimálním odpadem. Clona f/2 mi také umožňuje dobré nastavení závěrky a ISO.

Obecně jsem s kvalitou Fujinon objektivů moc spokojený a i tento podává naprosto vynikající výstup po celé ploše fotografie a při jakékoliv cloně. Pokud to tedy se sportovni fotografií myslíte vážně, měli byste nad tímto objektivem popřemýšlet. Cena okolo 155 tis. Kč by mohla někoho odradit, ale pokud znovu srovnáme s konkurencí, je cena podobná, ne-li nižší.

Tak a teď se podívejte na fotky jaké z toho lezou. Většina jich je v kombinaci s tělem FUJIFILM X-T3.

Další novinky