Novinky
27. 8. 2019

Štěpán Černý: XF 16mm f/2.8 WR

Kategorie: X series.

Šestnáctka je oblíbené univerzální ohnisko. Tato varianta mě dostala svou kompaktností a skvěle zapadne do mé sestavy 23/2 a 35/2. Zpracování a velikost jsou totiž hodně podobné, jako u těchto dvou objektivů a liší se jen clonou f2,8. Poměrně důležitá je pro mě vlastnost WR, tedy odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Při reportážích a výletech, které absolvuji, je totiž často špatné počasí. Jsem tedy v klidu, když je moje technika chráněna a já se mohu soustředit na focení.

16mm využiji hodně na krajiny, nebo zajímavé fotky “produktů v ruce”. Tohle ohnisko je skvělé také na reportáž, když se dostanete blízko akci. Dají se s ním udělat i hodně zajímavé portréty.

Clona 2,8 může někomu prijít až dost vysoká, ale i na 2,8 jde udělat zajímavý bokeh a díky nízkému šumu ve Fuji foťácích se s XF 16/2,8 dá poměrně dobře fotit i v horších světelných podmínkách.
Objektiv je celkem rychlý a neměl jsem problém nafotit ani sérii portrétů v pohybu.

Kvalita výstupu mě fakt baví, nemá sice bokeh jako XF16/1,4 , ale ostatní vlastnosti jsou hodně zajímavé. Hezky ostrý v krajích i na “plnou díru”.

Já měl možnost mít objektiv na svém tripu po Holandsku a téměř jsem ho nesundal a vyfotil na něj 90% fotek. Na ty se můžete podívat tady v galerii.

Celkově bych tohle sklo shrnul jako zajímavý, kompaktní objektiv s velmi hezkým výstupem se skvělou cenou do 10 000 Kč a rozhodně ho doporučuji každému do jeho fotobatohu.

 

 

Autorem článku je…

ŠTĚPÁN ČERNÝ

Štěpán má za sebou 6letou pracovní zkušenost v Deníku Sport a nyní je čtvrtým rokem fotografem české fotbalové reprezentace. Mimo fotbal se fotograficky zajímá také o jiné sporty a to hlavně MMA a v poslední době i hokej. Nejsou mu cizí ani další reportážní žánry a třeba i portrétní fotografie. Ve volném čase fotí nejraději svého psa Koudyho, se kterým také cestuje.

Osobní blog: www.blackart.cz
IG: @blackartcz

Další novinky