Novinky
29. 9. 2019

Tomáš Helísek: Mé zkušenosti s GFX 50R a GF 50/3,5

Kategorie: GFX.

Na techniku FUJIFILM fotím téměř dva roky. Využívám řadu X. Tedy foťáky s APS-C senzorem. Tento systém mi vykrývá celkem široké spektrum žánrů. Převážně se totiž věnuji reportážní fotce  – ať už to jsou eventy či třeba rodinné fotografie a svatba. Občas se v rámci zakázek zaměřím i na portrét. Ve své volné tvorbě mám rád street, architekturu a zase tu reportáž. Takže ano, fotím toho celkem dost. 

O GFX řadě – tedy středoformátu – vím nějakou dobu a byl jsem u toho, když se představil model GFX-50R ve speciálce Fujifoto v loňském roce. Byla to láska na první pohled, ale nikdy by mne nenapadlo, že bych někdy měl možnost tento foťák poznat blíže či otestovat na dýl než jedno odpoledne. Přeci jen je to přístroj, který je v jiné cenové kategorii a primárně určený pro určité  žánry. Když se totiž začnete bavit s lidmi kolem foto branže, tak ti mají střední formát zafixovaný – móda, portrét, ateliér, produkty.

Ano, ale vývoj technologií jde tak dopředu, že se použití těchto fotoaparátů blíží více i mimo ateliér. Mění se také rozměry a váha těchto přístrojů. Konkrétně GFX-50R je třeba jen o něco “málo” těžší než moje APS-C X-H1! Když vyšel pancake GF 50/3,5, řekl jsem si: “Sakra, to bude kombo na cesty, street!” A taky že jo! Úplně první zmínka byla na loňské Photokině. A skoro po roce je tady! Moc rád sleduju Jonase Raska a když vyšlo jeho review, vše se potvrdilo. A já si říkal, že bych si tohle hrozně rád vyzkoušel..

A ejhle…. netrvalo dlouho, dostal jsem možnost díky FUJIFILM CZ tento objektiv otestovat právě s 50Rkem. Prostě sen! Jel jsem tedy do Prahy a byl jsem z toho všeho trochu nervózní. Proč? Nejsem uživatel středoformátu, neřeším technické parametry a mám spoustu rezerv co se týče fotografie! Určitě si o sobě netroufám říct, že jsem profík! Ale o to víc mne lákalo si toto kombo zkusit. Měl jsem totiž před sebou otázku, zda je takový foťák vhodný i pro “obyčejné” fotografy…?

Pokusím se sepsat své dojmy z testování a focení tímto setem. Už ze startu se mne pár lidí totiž ptalo, že středoformát je senzor 6×6 a jak to má FUJI. Ano, GFX systém je opatřen snímačem velikosti 43,8 x 32,9mm. Je tedy větší než FF a je zde negativní crop faktor  x 0,79. Více o této problematice přepočtu, světelnosti, hloubce ostrosti zde:

Crop faktor? Co ovlivňuje? A jak ho správně používat?

GFX má své klady a zápory.. jako všechno! Nehodí se úplně na všechno. Na druhou stranu se limity a omezení posouvají velkým tempem. Jak jsem již psal na začátku.

Jaké GFX pro mne je?

Je větší, těžší, dražší a pomalejší  než jeho APS-C “kolegové”. Na rychlé akce, sport či horší světelné podmínky není ideálním společníkem. Ale tady má FUJIFILM svého Goliáše GFX100, který je zas o kus dál. Tak… A teď k těm plusům a pro mne největším výhodám celého systému!

Dynamický rozsah! Dynamický rozsah! Dynamický rozsah! Je to prostě boží! To vykreslení detailů, práce se soubory v postprocesu. To je prostě naprostá bomba! Pravda, na sociálních sítích tu kvalitu sice nepoznáte, ale stačí si fotku otevřít, zvětšit a prostě wow! Fotil jsem takto pár věcí v rámci streetart festivalu a stačilo si fotku zvětšit na 100% a viděl jsem detaily omítky! Neskutečný! Prostě neskutečný! Miluju to! Dostal jsem z fotek mnohem víc, i když jsem jí třeba dobře nevyfotil, bylo špatné světlo.

51,4 mpx se taky hodí! Skrze handicap se občas nedostanu tak, jak bych chtěl a přiznávám – občas využívám ořez! Takže pokud to vezmu z mého hlediska, prima věc. Bohužel velikost souborů je už věc druhá. Ale s tím se musí počítat.

Výhoda pro Canonisty – díky TechArt redukci lze na GFX používat objektivy pro Canon bajonet včetně AF.

Hledáček – FUJIFILM má za mne jedny z nej EVF!! Tady se to opět potvrzuje! Design s rangefinderem je neskutečně sexy! A to píšu jako uživatel řady X-T, nikoli PRO.

Zvuk závěrky! Já vím, je to blbost… Ale dokud to neuslyšíte, nepochopíte! To je prostě slast pro uši! A asi mi toto bude hodně chybět. Je to, jako by jste fotili na kinofilm zmáčkli spoušť a natáhli… Prostě boží!

Velikost – na jednu stranu jí mám v negativech. Na stranu druhou GFX-50R s menším objektivem v pohodě dám do brašny, kterou nosím denně s x100F.

Ale abych jen nechválil. Je zde i pár věcí, které mne z euforie vrátily trochu zpět na zem:

RAF soubory mají cca 120MB a počítač si opravdu mákne při zpracování většího množství souborů!

Kontrastní AF není úplně ideální. Oproti APSC X řadě je to sakra znát. Protože fotím i reportáže z filmových festivalů, vzal jsem foťák do kina.

Při horším světle, šeru a málo světelném objektivu si AF moc neškrtne. Ideál v tomto případě ostřit na manuál.

Výdrž baterie – zde je to celé dost relativní – Úplně v pohodě se mi podařilo dostat na cca skoro 500 vyfocených fotek a baterie cca 50%! Při vypnutém displeji. Ten jsem používal jen občas.

 

Vstupní investice je vysoká… Ano, pravda! Ale pokud si foťák dokážete sami sobě obhájit – zaplatí se vám, využijete jej, nebudete litovat! Je důležité si jen říct – na co ho chci? A kam se data z výstupu primárně dostanou. Cena je sice vysoká. Ale na poli středoformátu je to pořád výborný poměr  včetně částek za objektivy! Tady je konkurence pořád dražší při stejně velkém čipu! Zejména u objektivů.

Je větší, těžší… Jo! Pro mne dost. Při mém fyzickém handicapu je to dost na hraně a uvítal bych, kdyby měl do budoucna IBIS (jako GFX100). Ale opět – když porovnáte s jinými středoformáty či mrknete do minulosti, tak fotografové zírají, jak je to vlastně kompaktní foťák!

 

Koupil bych si GFX? Za předpokladu, že bych na plno využil jeho přednosti, fotil pouze “jeho” žánry nebo jej kombinoval s jiným fotákem, tak neváhám neb je to prostě návykovka s prvky ovládání a ergonomií  FUJI. Pro mne jsou foťáky FUJIFILM stroje s duší. U GFX to platí taky! Ač to není žádný kulomet, hrozně mě baví. Toto asi mnoho lidí může odradit. Ale já si ho dokázal užít. Možná i proto, že s ním člověk na chvilku zpomalí, užívá si to a nad foceními více přemýšlí. Ale třeba je to jen můj pocit.

 

A jaké je GFX 50R s novou palačinkou GF 50/3,5??

Parádní! Objektiv váží jenom 335 g a dohromady spolu tvoří dokonalou dvojici na cesty. Lineární motor ostření je znát a údajně je rychlejší než GF 63/2,8 a GF 45/2,8. To bohužel nemohu za sebe potvrdit, jelikož jsem nezkusil porovnat! Ale věřím ostatním testům a dojmům – například Pavel Vávra z FUJIFOTO napsal pěknou recenzi, kde je zmíněný objektiv popisuje. A já mohu jen souhlasit! Je malý, skladný, rychlý a se skvělým výstupem.

Beru tuto kombinaci skoro jako X100F ve středním formátu! Vážně! Ten objektiv mě nějak nelimitoval během celého testování – opomenu-li horší světelné podmínky…

Vyzkoušel jsem street, architekturu, portrét i lehčí reportáž v interiéru. Na f/3,5 skvělá ostrost. A hloubka ostrosti příjemná. Prostě takový univerzál. Dokážu si představit, jak si  celý set beru na cesty, ale i na nějakou vážnější  práci či do ateliéru. Pro někoho může být spíše širší – 40mm na FF a 27mm na APSC, ale za mně jako univerzál akorát! A když si vezmu poměr cena výkon, tak se jedná o nejlevnější nativní sklo od FUJIFILM na GFX! Takže prostě “must have”. Pokud bych měl rozpočet na jedno tělo a jeden objektiv, beru toto! A věřím, že mnoho lidí by si vystačilo pouze s touto kombinací.

Děkuji FUJIFILM CZ za tuto možnost vyzkoušení. 

     

 

Tomáš Helísek

 

www.instagram.com/tomashelisek_photographer

www.tomashelisek.cz

Další novinky